MÜŞTERİ GİRİŞİ

YENİ ÜYE
ts ts ts ts ts ts ts

DETAY

Topraklama Tesisat Kontrolü

Bilge Teknik Kontrol firması olarak Elektrik Mühendisleri Odası tarafından topraklama ölçümü konusunda sertifikalandırılmış mühendislerimizle TSE Standartları, “İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık Ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği” ve ‘’Elektrik Tesislerinde Topraklama Yönetmeliği’’ gereğince işletme, koruma ve paratoner tesisatı topraklamanız kalibrasyon belgeli cihazlarımızla kontrol edilerek Topraklama Ölçüm raporunuz hazırlanmaktadır. Topraklama ölçümü yapılırken işletmede bulunan bütün makinelerin topraklamalarının ölçümünün yapılması esas alınır.

Topraklama Tesisat Kontrolü Raporunuz neticesinde topraklama tesisatınız yönetmelikte belirtilen sınır değerlerinde görülmez ise topraklama noktanızı güçlendirebileceğiniz tavsiyelerle raporunuz hazırlanır.

Topraklama Çeşitleri

Koruma Topraklaması: İnsanları ve canlıları tehlikeli dokunma gerilimlerine karşı korumak için cihazların gerilim altında olmayan metal kısımlarının topraklanmasıdır. Akaryakıt tankları, benzin pompaları, jeneratörler, yürüyen merdivenler, asansör rayları, evdeki kullanma aygıtları, panolar, tablolar, şebeke ve aydınlatma vb. işlevlere sahip metal direkler, parafudurlar, iş yerlerindeki her çeşit elektrik motorlarıyla çalışan makinalar, aygıtlar, fabrika ve tesis etrafını çevreleyen metal tel çitler… vb. Koruma Topraklama Tesisat Kontrolü düzenli yapılmalıdır.

 İşletme Topraklaması: Bir işyeri veya fabrikanın enerjisini sağlamak için çalışan trafonun veya alternatörün yıldız noktalarının topraklanmasıdır. Jeneratörlerde ve trafolarda uygulanır. İşletme topraklama ölçümü yapılarak sınır değerlerde tutulmalıdır.

Yıldırıma Karşı Topraklama: Yıldırım düşmesi sonucunda işletme gereği gerilim altında bulunan iletkenlere atlamaları (geri atlamalar)geniş ölçüde önlemek için işletme akım devresine ilişkin olmayan iletken bölümlerin topraklanmasıdır. Yıldırım topraklaması sistemine paratoner de denilmektedir. Paratoner sisteminde yakalama çubuğu vardır ve bu çubuk binaların en üst noktasına monte edilir, bu çubuğa toprak iletkeni bağlanır ve bağlanan iletken toprak içindeki elektrota tutturulur. Yılda en az bir kere Topraklama Tesisat Kontrolü yapılmalıdır.